Henryk Grajek (1940 – 2003)

Artysta plastyk, grafik i malarz Henryk Grajek (ur. 12 marca 1940 w Somain we Francji, zm. 13 stycznia 2003 w Boguszowie-Gorcach) był artystą niepokornym. Nie ukończył żadnej szkoły artystycznej, był samoukiem. Ekslibrisy wykonywał w technice linorytu. Był długoletnim członkiem wrocławskiej grupy grafików „RYS” i Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Urodził się w polskiej rodzinie górniczej. Po zakończeniu II wojny światowej rodzina Grajków wróciła do Polski i osiedliła się na stałe w Boguszowie-Gorcach. Tu Henryk Grajek uczęszczał do szkół. Po ukończeniu edukacji przez wiele lat pracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Victoria” w Wałbrzychu oraz jako plastyk w Wałbrzyskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Camela” (do przejścia na emeryturę). Był bardzo uznanym twórcą, jego prace wystawiane były na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Afryki), znajdują się też we wszystkich ważniejszych bibliotekach i galeriach na świecie.

Cała jego twórczość jest odzwierciedleniem głębokich przeżyć artysty i w pełni dojrzałych przemyśleń warsztatowych. Ekslibrisy mają dwoista naturę – jedne są stonowane, spokojne, inne niezwykle ekspresyjne, wręcz ostre i atakujące.

Brał udział w ponad 300 wystawach w kraju i za granicą.

Wykaz ekslibrisów zobacz tutaj

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.