Używanie taśm klejących

Samodzielną naprawę grafiki za pomocą taśm  klejących i przylepnych podzielić możemy na dwie kategorie: naprawę tandetną i fachową.

Naprawa tandetna to zmora wszelkich zbiorów graficznych, archiwalnych i bibliotecznych, czyli tych, gdzie ma się do czynienia z papierem. Zalicza się do niej te wszystkie techniki naprawy grafiki, przy pomocy materiałów, na które byliśmy skazani dotychczas lub które bezwiednie stosowaliśmy w konserwacji ekslibrisów. Wiązały się one z używaniem wszelkiego rodzaju barwionych i przezroczystych taśm biurowych, gęsich skórek i innych materiałów klejących dostępnych w zwykłych sklepach papierniczych. Podstawowe wady tych materiałów to: duża kwasowość taśm – zabójcza dla papieru, powstające przebarwienia w wyniku reakcji kleju z papierem, sztywnienie i odpadanie taśm wraz z upływem czasu oraz niemożność ich usunięcia w razie potrzeby, co uniemożliwia szansę na powtórną naprawę w przyszłości .


Fachowa naprawa grafiki za pomocą taśm, to przede wszystkim używanie produktów specjalnie do tego celu stworzonych. Profesjonalne taśmy do naprawy grafiki i konserwacji papieru posiadają odpowiednie PH, klej nie reagujący z papierem, można je po jakimś czasie, bez ryzyka zniszczenia dzieła konserwowanego usunąć, są bezpieczne dla papieru, podzielone są na różne kategorie w zależności od przeznaczenia. W sklepach oferujących profesjonalne produkty konserwatorskie dostępne są różne rodzaje takich taśm. Najpopularniejszą z nich jest taśma typu „FP” do naprawy papieru. Występuje w trzech typach: FP R, FP P i FP P90. Pierwsza z nich przeznaczona jest do stosowania na gorąco, druga i trzecia – na zimno. Osobiście polecam drugą i trzecią – jako znacznie łatwiejsze w użyciu w warunkach domowych. Zalety tych taśm:

Typ FP R: taśma nie zakrywająca tekstu, wykonana z papieru japońskiego, mocna (gdyż zawiera papier długowłóknisty), przyjazna dla papieru, usuwalna temperaturą lub alkoholem, klej aktywuje się dopiero w temperaturze 130-160 stopni, wreszcie stosowana jest do napraw najcenniejszych woluminów i archiwaliów.

Typ FP P: posiada transparentny papier 20 g/m2, jest niemalże przezroczysta i nie zakrywa tekstu, posiada prostą aplikację, jest przyjazna dla papieru, klej na niej zawiera weglan wapnia, nieżółknący i zapobiegający przebarwieniom. Niewątpliwą jej zaletą jest fakt, że taśma do naprawy typu FP P jest samoprzylepna, a więc łatwa w użyciu oraz po przeklejeniu jest minimalnie widoczna (posiada jedynie satynowy połysk).

Typ FP P90: taśma papierowa w kolorze złamanej bieli, o gramaturze 40 g/m2, mocniejsza od poprzedniej, również jest taśmą samoprzylepną, jest przyjazna dla papieru, zawiera nieżółknący klej z węglanem wapnia, taśma nadaje się nie tylko do konserwacji grafiki, ale również w introligatorstwie – do wzmacniania brzegów i grzbietów książek.