Narzędzia konserwatorskie

W celu przeprowadzenia bezpiecznej dla grafiki konserwacji należy używać takich narzędzi i z taką umiejętnością, by nie uszkodzić eksponatu. W tym celu przydatne mogą być:

 ◊

Bezpieczny nożyk do cięcia papieru

Najlepiej, by nożyk wykonany był ze stali chirurgicznej, twardej, ostrej i nierdzewnej, o niewielkim i nie tępiącym się ostrzu. Nożyk doskonale nadaje się do precyzyjnego cięcia papieru.

 ◊

Kostki introligatorskie

Kostki introligatorskie znajdą swoje zastosowanie w każdej bibliotece przy wygładzaniu drobnych nierówności. Kostki idealnie nadają się do prac konserwatorskich i introligatorskich, związanych z zabezpieczeniem i naprawą grafiki.

 ◊

Nóż Logan do cięcia passe-partout

Jeśli chcemy oprawiać ekslibrisy w passe-partout, nieocenioną pomocą będzie z pewnościa wygodny w użyciu nóż Logan do ręcznego wycinania passe-partout pod kątem 450. niektóre typy takich noży dodatkowo wyposażone są w linijkę.

 ◊

Nożyczki uniwersalne

Nożyczki uniwersalne przydają się do cięcia papieru i kartonu. Powinny być na tyle wygodne, by ułatwiały precyzyjne cięcie. Oprócz nożyczek pomocnym może być także nóż ze stali fińskiej.

 ◊

Klej do papieru

Idealnym klejem do konserwacji grafiki jest klej do papieru i wszelkich archiwaliów Akrylep, wyprodukowany na bazie roztworu akrylu i wody wraz z dodatkami. Klej ten cechuje się wysokim odczynem pH 7,5 – 8,5. Można go stosować do klejenia papieru, tektury, pudeł archiwalnych,  jak i wielu innych prac konserwatorskich. Polecany jest wszystkim konserwatorom, zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim. Klej cechuje długotrwały efekt klejenia i brak negatywnego wpływu na jakość papieru. Nadaje się do użytku ręcznego jak i maszynowego. Jeśli nie możemy dostać tego kleju, pamiętajmy, że do konserwacji grafiki należy używać wyłącznie klejów roślinnych, mącznych i takich, które pozbawione są dodatkowych chemikaliów odbarwiających papier.

 ◊

Środki odgrzybiające

Środki odgrzybiające mają swoje zastosowanie w konserwacji papieru i pracach introligatorskich, głównie jako dodatek do klejów hamujący rozwój mikroorganizmów i grzybów. Środki odgrzybiające papier posiadają szereg wyjątkowo korzystnych cech: są nieszkodliwe dla zdrowia, mogą być stosowane jako czynnik antyoksydacyjny, zapobiegający jełczeniu tłuszczów, działają w niskim stężeniu, nie wytrącają białka, nie działają korodująco na metale i inne tworzywa, mogą być stosowane do konserwowania przetworów o charakterze kwaśnym, obojętnym i lekko alkalicznym (do pH=8) nie tracąc właściwości bakteriostatycznych.
Jako najlepsze z dostępnych środków odgrzybiających, polecane są środki ASEPTINA. Dostępne są: ASEPTINA „M” najlepiej powstrzymujący rozwój pleśni, ASEPTINA „P” powstrzymuje rozwój drożdży.