Arkadiusz Wagner

Biogram: ur. 23.02.1976 w Środzie Wielkopolskiej; zamieszkały w Poznaniu i Swarzędzu; historyk sztuki, bibliolog, doktor nauk humanistycznych z zakresu historii sztuki, kolekcjoner ekslibrisów, grafiki i zabytkowej książki. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (historia sztuki). Adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Toruniu, badawczo zajmuje się starymi oprawami. Dyrektor Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (2010-2011). Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Naukowego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Czas trwania kolekcji: 1995 – nadal

Charakterystyka kolekcji: kolekcja ekslibrisów założona została w 1995 roku. Arkadiusz Wagner jest kontynuatorem rodzinnych tradycji kolekcjonerskich, gdzie ekslibrisy zbierał jego wuj, Feliks Wagner. Po nim Arkadiusz Wagner odziedziczył część eksponatów, pomnażając zbiór i uzupełniając go. Jego kolekcja ekslibrisów liczy dziś w przybliżeniu 30.000 obiektów polskich i zagranicznych od XVI do XXI w.

Ekslibrisy własne wykonali dla niego: Wojciech Jakubowski, Piotr Gojowy, Viola Tycz, Andrzej Bobrowski i Krzysztof Kmieć.

Lokalizacja kolekcji: Poznań

Losy kolekcji: w zbiorach kolekcjonera

Dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonowane: ekslibrisy, oprawy książkowe, grafika

Bibliografia: Materiały udostępnione przez kolekcjonera; Łowiectwo w piśmiennictwie i ekslibrisie polskim. Katalog wystawy, Uzarzewo 2001; Sztuka ekslibrisu na Kresach Wschodnich. Katalog wystawy z kolekcji Arkadiusza Wagnera, Poznań 2003; M. Nowakowska, Szlachetne namiętności. Wielkopolska rodzina Wagnerów, „IKS (Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny)” 2009, lipiec – sierpień, s. 32-34; Images macabres. Kościotrup w sztuce ekslibrisu XVIII-XXI wieku. Wystawa z kolekcji Arkadiusza Wagnera. Katalog, Toruń 2010.

Piotr Gojowy, intaglio, 2010
Piotr Gojowy, intaglio, 2010

Źródła:

 http://www.ksiazka.net.pl/?id=archiwum09&uid=2078 [dostęp: 7.11.2012]:

 Wystawa ekslibrisów w księgarni Bookarest

Książki [05.08.2004]

Jak oznaczali zawartość swoich bibliotek słynni pisarze? Czy podobizna autora i wizerunek bohatera zdobią dzieło? Tego będzie się można dowiedzieć w poznańskiej księgarni Bookarest , w której dziś otwarta zostanie wystawa ekslibrisów. Zbiory prezentowane na wystawie to wynik pasji kolekcjonerskiej Arkadiusza Wagnera , wykładowcy z Instytutu Historii Sztuki UAM oraz Bibliologii w Toruniu, zajmującego się starymi oprawami. Narodziny jego niezwykłej kolekcji ekslibrisów sięgają daleko w przeszłość, do początków ubiegłego stulecia. – Ekslibrisy zbierał w okresie międzywojennym brat mego dziadka ze strony ojca: Feliks Wagner, bibliofil, poznaniak. Po nim odziedziczyłem zarówno miłość do książek, jak i część eksponatów – mówi Arkadiusz Wagner. Jego kolekcja, licząca dziś w przybliżeniu trzydzieści tysięcy obiektów, jest pierwsza w kraju pod względem różnorodności i druga co do ilości. Na wystawie w księgarni Bookarest zobaczymy sto egzemplarzy ze zbiorów Wagnerów. Pochodzą z XIX i XX w, z obszaru całej Europy. Tematem ekspozycji jest Motyw literacki w ekslibrisie , a całość została podzielona na trzy grupy: autor, czytelnik, bohater literacki. Zgodnie z tym kluczem osobną część eksponatów stanowią ekslibrisy stworzone dla poszczególnych autorów oraz te przedstawiające samych pisarzy i bohaterów literackich. Zwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć m.in. ekslibrisy Gustawa Morcinka, Ewy Szelburg-Zarembiny, Kornela Makuszyńskiego i Arkadego Fiedlera. Najstarszym spośród prezentowanych zbiorów jest ekslibris Juliana Ursyna Niemcewicza z początku XIX w. Organizatorzy podkreślają, że dodatkowym atutem tej niecodziennej prezentacji jest bogactwo technik graficznych, w których zostały wykonane poszczególne eksponaty. Wystawa potrwa miesiąc. Jej zwiedzanie jest bezpłatne.

(Za www1.gazeta.pl/poznan)