Janina Saffarini

 

Biogram: ur. 2.05.1956 w Świętochłowicach; zmarła w lipcu 2014 roku w Warszawie; kolekcjonerka ekslibrisów oraz literatury orientalnej pisanej w języku arabskim i publikacji na temat cywilizacji muzułmańskiej; bibliotekarz, orientalista, kustosz i założyciel Warszawskiej Galerii Ekslibrisów, kierownik Wypożyczalni Nr 75 Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy; jest członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Jest autorką licznych artykułów w prasie na temat ekslibrisu, wstępów do katalogów polskich i zagranicznych (Przegląd polskiej twórczości ekslibrisowej w Rzymie), a także rozdziału w encyklopedii „Contemporary International Ex-Libris Artists” (Portugalia 2004). Jest również założycielką i głównym redaktorem czasopisma dla twórców i kolekcjonerów ekslibrisu „Ex Bibliotheca”. W ramach pracy bibliotecznej prowadzi liczne lekcje biblioteczne i warsztaty na temat ekslibrisu.

Czas trwania kolekcji: 1993 – 2014

Charakterystyka kolekcji: Kolekcja ekslibrisów zawierała ponad 1.000 eksponatów, głównie o tematyce warszawskiej i orientalistycznej. Kolekcja była przechowywana po części w kopertach z nazwiskami autorów i z podziałem na polskich oraz zagranicznych autorów, a część w segregatorach, zaś ekslibrisy własne – w albumach.

Ekslibrisy własne wykonali dla niej: Adam Krwawicz, Tadeusz Andrusiewicz, Ryszard Bandosz, Krzysztof Marek Bąk, Tadeusz Wacław Budynkiewicz, Kazimierz Zbigniew Łoński, Marta Kuklik, Ryszard Łomański, Jerzy Napieracz, Paweł Drozd, Zbigniew Osenkowski, Kazimierz Szwainowski, Ivan Razboršek, Karoly Andrusko, Sonja Brijs, Andrejs Maris Eizans, Wasilij Leonienko, Marina Maksutowa, David H. Morin Robles, Ovidiu Petca, Bogdan Pikulicki, Iwan Żeliostow, Andrij Kens, Edward Kreft, Zoltan Hervai, Mikoła Nejmesz, Vladimir Hadomsky, Vladimir Makuc, Osvaldo Jalil, Maurizio Schvarzman, Raul Cattelani, Anuar Utegen – Tana, Marzija Żaksygarina,

Lokalizacja kolekcji: Warszawa

Losy kolekcji: przechowywana w zbiorach rodziny kolekcjonerki

Dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonowane: ekslibrisy, literatura orientalna pisana w języku arabskim i publikacje na temat cywilizacji muzułmańskiej.

Bibliografia: materiały udostępnione przez kolekcjonerkę w 2010 i 2013 r.