Roman Kaczmarek

 

Biogram: ur. 1925, zm. 1985; łodzianin, członek Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki (lata 70. XX w.). autor artykułów ekslibrisoznawczych.

Czas trwania kolekcji: lata 70. XX w.

Charakterystyka kolekcji: w 1974 roku posiadał około 1000 ekslibrisów z XIX i XX w., głównie o motywach teatralnych i regionalnych (Łódź i okolice).

Ekslibrisy własne wykonali dla niego: Teofil Jóźwiak.

Lokalizacja kolekcji: Łódź

Losy kolekcji: brak danych.

Dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonowane: ekslibrisy

Bibliografia: Listy Bibliofilskie. Materiały z działalności łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki, Łódź 1974, s. 90. http://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Kaczmarek [dostęp: 12.11.2012]

Źródła:

 Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Kaczmarek

Roman Kaczmarek (ur. 8 sierpnia 1912 w Łodzi, zm. 25 maja 1985 w Łodzi) – archiwista, historyk, badacz przeszłości regionu łódzkiego, popularyzator wiedzy, działacz polityczny i społeczny, nauczyciel, wychowawca młodzieży akademickiej oraz przewodników, poseł na Sejm PRL IV i V kadencji. Zmarł w Łodzi 25 maja 1985, został pochowany na cmentarzu na Radogoszczu w Łodzi.Nauka i studia. Urodził się w Łodzi w rodzinie robotnika fabryki włókienniczej Stanisława i Bronisławy z Daszkowskich. W Łodzi skończył szkołę powszechną oraz gimnazjum humanistyczne A. Zimowskiego. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości w 1932 wstąpił jako ochotnik do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Łodzi. Po rocznym w niej szkoleniu otrzymał stopień plutonowego podchorążego i przydział do 31 Pułku Strzelców Kaniowskich. Od roku akademickiego 1933/1934 studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem prof. Władysława Semkowicza (był uczestnikiem seminarium nauk pomocniczych historii) i prof. J. Dąbrowskiego (seminarium historii średniowiecznej). Studiował do 1937, do uzyskania absolutorium. Studia kontynuował po wojnie na Uniwersytecie Łódzkim pod kierunkiem prof. Natalii Gąsiorowskiej.