Giżycki Jerzy

 

Biogram: ur. 7.01.1919, zm. 27.09.2009 w Warszawie, krytyk filmowy, szachista, kolekcjoner ekslibrisów. Był jednym z założycieli tygodnika „Film” (1946) i miesięcznika „Kino” (1966), redaktor czasopisma „Kamera”. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Związku Szachowego, autor kilku książek o tematyce filmowej oraz współautor leksykonu „Szachy od A do Z” (wspólnie z W. Litmanowiczem). W latach 60. prowadził w TVP program „Kino filmów animowanych”. W 1960 opublikował monumentalny album „Z szachami przez wieki i kraje”, przetłumaczony na siedem języków. Jego pasją były szachy. Był szachowym bibliofilem i kolekcjonerem. Wspólnie z A. Górnym napisał książkę o grach „Fortuna kołem się toczy” (Warszawa 1976), która ukazała się również w edycjach niemieckiej, słoweńskiej i serbsko-chorwackiej. W latach 80. był autorem (wspólnie z Władysławem Litmanowiczem) encyklopedii „Szachy od A do Z” (Warszawa 1986 [I tom] i 1987 [II tom]). Od 1988 był członkiem honorowym Polskiego Związku Szachowego.

Czas trwania kolekcji: 1979 – pocz. lat 2000.

Charakterystyka kolekcji: Giżycki posiadał największą w Polsce (a prawdopodobnie i jedyną) kolekcję ekslibrisu szachowego.

Ekslibrisy własne: Ekslibrisy wykonali: Ryszard Baloń, Zbigniew Dolatowski, Jerzy Drużycki, Władysław Kościelniak, Rajmund Lewandowski, Stanisław Łuckiewicz, Ryszard Konikowski, Zbigniew Dolatowski, German Ratner, Leonid Kuris

Lokalizacja kolekcji: Warszawa

Losy kolekcji: Zbiór przekazał kolekcjoner w całości Bibliotece PAN w Kórniku jeszcze za swojego życia.

Dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonowane: ekslibrisy, pocztówki, rysunki, grafika.

Bibliografia: „Ex Libris Polski” 1981, z. 1, s. 8; Materiały otrzymane od Polskiego Związku Szachowego; http://nukat.edu.pl [dostęp: 15.10.2010].