Polscy kolekcjonerzy ekslibrisu – lista

Poniższe zestawienie kolekcjonerów ekslibrisów obejmuje tych hobbystów, którzy żyli i działali w okresie od 1800 roku do dziś na ziemiach polskich, a o których udało się pozyskać jakiekolwiek wiadomości. Indeks zawiera nazwiska wszystkich tych kolekcjonerów, o których udało mi się dowiedzieć, że istnieli i działali jako kolekcjonerzy, że posiadali kolekcję lub jakikolwiek zbiór ekslibrisów świadomie zebrany.

Obok nazwisk, w nawiasie, podano daty życia kolekcjonera (a w przypadku niemożności ustalenia dat szczegółowych – okres życia) i miejsce gromadzenia przez niego zbiorów.

Nie jest to wykaz wszystkich kolekcjonerów XIX – XXI wieku.

Agopsowicz Jan Hasso (1915 – 1982; Nowy Sącz)

Anioła Stefan (*1939; Poznań)

Andrzejewski Jerzy (po 1945; Łódź)

Aulich Stanisław Adolf (1883 – 1964; Lwów, Jelenia Góra)

Babecki Joachim (przed 1939; Warszawa)

Bandosz Ryszard (*1947; Warszawa)

Baranowski Adrian (po 1945 r.; Gryfice)

Batowski Aleksander Konstanty (1799 – 1862; Lwów)

Batura Juliusz Szczęsny (*1953; Augustów)

Berłowski Waldemar (przed 1939 r.; Warszawa)

Bersohn Mathias (1823-1908; Poznań)

Białobłocki Kornel (po 1945 r.; Poznań)

Bieleń Mieczysław (*1935; Warszawa)

Bierut Henryk (*1925; Grudziądz)

Biesiadecki Franciszek (1869 – 1940; Lwów)

Bilczyński Krzysztof (*1939; Wrocław)

Binek Roman (po 1945 r.; Kraków)

Boguszewski Józef (po 1945 r.; Warszawa)

Bohosiewicz Michał (po 1945, Gliwice)

Bołsunowski Karol (1838-1925, Warszawa)

Bondarczyk Józef (*1941; Więcbork)

Borkowski Maksymilian (1872 – 1926; Warszawa)

Borowczyk Czesław (1912 – 1995; Warszawa)

Borowiec Alfreda (po 1945; Kielce)

Borowiecki Stanisław (przed 1939; Kraków)

Brensztejn Michał (1874-1938; Wilno)

Broel – Plater Henryk (*1876 – 1913; Niekłań)

Brosz Antoni (1910-1978, Kraków)

Bruder Andrzej Stanisław (1695 – 1758; Warszawa)

Buko Marcin (po 1945 r.; Giżycko)

Bulkiewicz Stanisław (*1928; Łódź)

Burchacki Tadeusz (po 1945 r.; Warszawa)

Chechliński Marian (przed 1939 r.; Lwów)

Chmielewski Eugeniusz (*1930; Grudziądz)

Chojna Władysław (po 1945; Warszawa)

Chrapusta Władysław (1896-1982, Warszawa)

Chrząstowski Roman (1906-2005; Katowice)

Chwalewik Edward (1873 – 1956; Warszawa)

Cieślak Wojciech (1948-2000; Łódź)

Cieślawski Stanisław (po 1945 r.; Kraków)

Cywa Teodor (po 1945 r.; Kraków)

Czarnecki Józef (po 1945 r.; Międzygórze)

Czarniecki Stanisław (po 1945 r.)

Czarnota Marek (*1949; Rzeszów)

Czosnyka Józef Tadeusz (1930-2012; Wojcieszów)

Dąbek Halina (po 1945 r.; Żary)

Dąbek Zdzisław (1932-2003; Żary)

Demby Stefan (1862 – 1939; Warszawa)

Doruch Zenon (po 1945 r.; Wrocław)

Dubik Antoni (po 1945 r.; Zabrze)

Dunin Janusz (1931 – 2007; Łódź)

Dzierżanowski Juliusz (1874-1943; Warszawa)

Dzierżanowski Krzysztof (po 1945 r.; Olsztyn)

Dziulikowski Wiktor (1913 – 2006; Wrocław)

Egiersdorff Włodzimierz (1901 – 1977; Gdynia)

Englert Adam Wincenty (1890-1958; Warszawa)

Erber Czesław (1929-2016; Kielce)

Erzepki Romuald (1848 – 1929; Witkowo)

Ettinger Paweł (1866 – 1948; Lublin, Moskwa)

Federowski Michał (1853 – 1923; Warszawa)

Filar Zbigniew (1911-1962)

Formanowicz Leon (1878 – 1942; Gniezno)

Fusiecki Jerzy 1903-1975; Zabrze)

Gaj – Piotrowski Wilhelm (*1924; Stalowa Wola)

Gajda Zdzisław (*1930; Kraków)

Gałysz Leszek (*1948; Warszawa)

Gamon Antoni (po 1945 r.)

Gardowski Henryk (przed 1939 r.; Lwów)

Gardzielewski Zygfryd (1914-2001; Toruń)

Garliński Czesław (przed 1939; Warszawa)

Gauda Alfred (1940 – 2005; Lublin)

Gąsiorowski Antoni (*1932; Poznań)

Gębczyk Władysław (po 1945 r.; Gliwice)

Gieryn Narcyz (przed 1945 r.; Warszawa)

Giżycki Jerzy (1919 – 2009, Warszawa)

Glazik Rafał (po 1945 r.; Przywidz)

Gnerowicz Jerzy (po 1945 r.; Kalisz)

Goldstein Maksymilian (ok. 1885 – 1942; Lwów)

Gomulicki Wiktor (1848 – 1919; Warszawa)

Gontarz Zygmunt  (*1945; Warszawa)

Goriszowski Lech (1928-2010; Katowice, Piotrków Trybunalski)

Grąbczewski Wiktoryn (przed 1939; Warszawa)

Gruber Władysław (po 1945 r.; Mirostowice Dolne)

Gruczyński Stanisław Jerzy (1937-1983; Wrocław)

Gudaczewski Tomasz (po 1945 r.; Ostróda)

Gudzowski Tadeusz T. (po 1945 r.; Środa Śląska)

Gumkowski Marian (przed 1939; Poznań)

Gumowska Elżbieta (przed 1939 r.; Poznań)

Gumowski Marian (1881 – 1974; Warszawa, Toruń)

Gupieniec Anatol (1914 – 1985; Łódź)

Hajduk Bogusław (po 1945 r.; Brzesko)

Handelsmanówna Helena (przed 1939; Warszawa)

Hollak Józef (1890-1949; Częstochowa)

Hopliński Jan (1887-1974; Kraków)

Hrabiec Teofil (1906-1971, Cieszyn)

Huppenthal Janina (1928-2013; Toruń)

Hutten – Czapski Emeryk (1828 – 1896; Stańków)

Jabłoński Tadeusz (po 1945 r.)

Janota Wojciech (po 1945 r.; Katowice)

Jasiulaniec Kazimierz (1904-1985; Sopot)

Jaworski Franciszek (1873 – 1914; Lwów)

Jolowicz Albert (1869 – po 1939; Poznań)

Jóźwik Zbigniew (*1937; Lublin)

Kaczmarek Roman (po 1945; Łódź)

Kaleta Roman (1924-1989; Wrocław)

Kamieński Lucjusz (przed 1939 r.; Warszawa)

Karpińska Helena (1909-1997, Cieszyn)

Kasztelanic Jacek (*1974; Warszawa)

Kawalec Aleksander (po 1945 r.; Zabrze)

Kelma Czesław (1912-1980; Poznań)

Kempa Andrzej (1936 – 2009; Łódź)

Klemensiewicz Zygmunt (1873 – 1948; Kraków, Warszawa)

Kluger Władysław (1879 – 1953; Kraków)

Klukowski Zygmunt (1885 – 1959; Szczebrzeszyn)

Knape Seweryn (1918-1975; Dobrzany)

Knorowski Zdzisław (po 1945; Łódź)

Knot Antoni (1904 – 1982; Wrocław)

Kobylański Józef Władysław (ok. 1893 – 1971, Warszawa)

Koczorowski Stanisław Piotr (1888-1958; Warszawa)

Kokociński Lech (*1944; Warszawa)

Kolek Jan (po 1945 r.; Warszawa)

Kompf Andrzej (zm. 2007; Poznań)

Konczakowski Bruno (1881-1959, Cieszyn)

Konicki Zdzisław (po 1945; Łódź)

Kończewski Krzysztof (po 1945 r.; Piła)

Korolew Jan (1918-1997, Tychy)

Korzeniowski Józef (1863-1921; Kraków)

Kosterski – Spalski Władysław (po 1945; Kielce)

Kotarski Stefan (1902 – 1975; Warszawa)

Kotowski Feliks (1898-1972, Warszawa)

Kowalczyk Jolanta (po 1945; Łódź)

Kozak Eugeniusz (ur. 1938; Cieszyn)

Kozioł Kazimierz (po 1945 r.; Kielce)

Kozłowski Ignacy (zm. 1957; Poznań)

Kram Jerzy (1916-1995; Sosnowiec)

Krauze Hieronim (po 1945 r.; Turek)

Krauze Wojciech

Królikowski Ludwik (zm. 1944; Warszawa)

Krupa Andrzej (po 1945 r.; Łódź)

Kruszyński Jan (zm. 1967; Lublin)

Kuglin Jan (1892 – 1972; Poznań, Wrocław)

Kukiz Tadeusz (*1932; Niemodlin)

Kuna Michał (1923-1994; Łódź)

Kurpaski Tadeusz (1932-2012; Środa Śląska)

Kwiecień Celestyn (po 1945 r.; Katowice)

Kwolek Jan (1885-1958; Przemyśl)

Lajer Kazimierz (przed 1918; Sosnowiec)

Landau Zofia (przed 1939 r.; Warszawa)

Laskowski Stanisław (przed 1939; Warszawa)

Leszczyński Marian (po 1945 r.; Łódź)

Leszner Tadeusz (1894 – 1967; Warszawa)

Lewandowski Rajmund (1927-1986; Lipno)

Lippóczy Norbert (1902 – 1996; Tarnów)

Lis Gustaw (*1948; Żagań)

Lisek Antoni (przed 1939; Poznań)

Lisek Helena (przed 1939; Poznań)

Lisowski Stanisław (1880 – 1964; Toruń)

Lorek Fryderyk (*1921, Cieszyn)

Lubicz – Sielski Ryszard (przed 1939 r.; Warszawa)

Łaszkiewicz Tadeusz (*1931; Międzyrzecz)

Łoza Stanisław Bartłomiej (1888 – 1956; Warszawa)

Łuczyński Romuald Mariusz (po 1945 r.; Wrocław)

Łukomski Władysław (zm. 1943; Leningrad)

Majewski Jan (po 1945 r.; Poznań)

Majkowski Edmund Klemens (1892 – 1951; Poznań)

Marczak Michał (1886-1945; Warszawa)

Markert Zbigniew (po 1945 r.; Warszawa)

Markiewicz Zbigniew (po 1945 r.; Chełm)

Marszewski Tomasz (po 1945 r.)

Maszewski Henryk (po 1945; Łódź)

Matuszak Grzegorz (*1941; Łódź)

Mazurkiewicz Mieczysław (1927 – 1985; Wrocław)

Merstallinger Tomasz (po 1945 r.; Kraków)

Metzger Janina (po 1945 r.; Kielce)

Méyet Leopold (1850 – 1912; Warszawa)

Mękicka Julia (1899-1987; Lwów, Gliwice)

Mękicki Rudolf (1887 – 1942; Lwów)

Michałowski Przemysław (*1913; Poznań)

Mielcarek Ireneusz (po 1945 r.; Włocławek)

Młynik Adam (po 1945 r.; Warszawa)

Mogilnicki Witold (1898-1965; Bzowiec)

Moś Ignacy (po 1945 r.; Poznań)

Mrowiński Stanisław (1928 – 1997; Poznań)

Mucha Roman (po 1945 r.; Tomaszów Lubelski)

Nagórska Izabela (po 1945; Łódź)

Narowski Piotr (po 1945 r.; Zielona Góra)

Niewitecki Stanisław (1904 – 1969; Bydgoszcz)

Niżański Kamil (po 1945)

Oborny Wiesława (po 1945; Kielce)

Oczkowski Zygmunt (zm. 1988; Chrzanów)

Ogielski Zbigniew (*1958; Inowrocław)

Około – Kułak Antoni (1883 – 1940; Warszawa)

Ondrusz Józef  (1918-1996, Cieszyn)

Ortyl Tadeusz (1939-2011; Sanok)

Osenkowski Zbigniew (*1943; Sanok)

Ossowski Kazimierz Janusz (przed 1939 r.; Warszawa)

Parczewski Lech (zm.1966; Wyszków)

Pasikowski Andrzej (*1928; Warszawa)

Pawlak Włodzimierz (1937-2000; Warszawa)

Pawlikowski Gwalbert (1793 – 1852, Medyka, Lwów)

Pągowski Zygmunt (1905 – 1974; Łowicz)

Pątek Kazimierz (1922-2012; Warszawa)

Piechowiak Bogdan (po 1945 r.; Wągrowiec)

Piekarski Kazimierz (1893 – 1944; Kraków, od 1930 r. Warszawa)

Piliński Józef (po 1945 r.; Błaszki)

Piotrowska Ewa (po 1945; Kielce)

Plata Andrzej M. (po 1945 r.; Warszawa)

Podgóreczny Józef (*1900-1990; Bydgoszcz)

Polcyn Wojciech (po 1945 r.; Łódź)

Poręba Stanisław (*1934; Grudziądz)

Presz Tadeusz (po 1945 r.; Wrocław)

Pruszyński Zenon (1876-1941; Kraków)

Pryt Wacław (po 1945; Łódź)

Przybył Eugeniusz (po 1945 r.; Toruń)

Przypkowski Feliks Antoni (1872 – 1951, Jędrzejów)

Przypkowski Tadeusz (1905 – 1977; Jędrzejów)

Puchalski Ryszard (*1975; Wrocław)

Pudłowski Leszek (po 1945 r.)

Puzdrowski Edmund (*1942; Bydgoszcz)

Rabska Zuzanna (1888 – 1960; Warszawa)

Raczak Klemens (1911 – 2008; Poznań)

Radojewski Mieczysław (1929 – 2003; Wrocław)

Rauchfleisz Tadeusz (*1934; Grudziądz)

Reychman Kazimierz (1882 – 1936; Warszawa)

Rodziewicz Czesław (1922-2013; Wrocław)

Rodziewicz Danuta (po 1945 r.; Warszawa)

Rogala Jan (po 1945 r.; Warszawa)

Rosiński Henryk (1883-1941; Zamość)

Rudy Stanisław (*1948.; Zamość)

Rulikowski Mieczysław (1881 – 1951; Warszawa)

Ruszel Zdzisław (po 1945 r.; Kraków)

Ruta Czesław (*1948; Piła)

Rydel Józef (przed 1939; Kraków)

Rygiel Stefan (1887 – 1945; Wilno, Warszawa)

Rylik Piotr (*1974; Skierniewice)

Ryszkiewicz Andrzej Henryk (1922 – 2005; Warszawa)

Saffarini Janina (1956-2014; Warszawa)

Sakwerda Jan (1942 – 2009; Wrocław)

Schmager Gustaw (1904 – 1983; Kraków)

Sedlaczek Franciszek (1894-1978, Jarocin)

Sempiński Stanisław (przed 1939; Poznań)

Senski Roman (po 1945 r.; Kęsów)

Seroka Jan (zm. 2009; Warszawa)

Sękowski Roman (po 1945 r.; Opole)

Siennicki Stanisław Józef (1834 – 1897; Warszawa)

Sikora Alojzy (po 1945 r.; Ustroń)

Sikora Marian (1932-2005; Koszalin)

Sikorski Józef (zm. 1960; Poznań)

Sitek Andrzej (po 1945 r.; Gdynia)

Skalicka Maria (1923-2002; Ustroń)

Skrzypczak Andrzej (po 1945; Warszawa)

Skrzypek Stefan (po 1945 r.; Rawicz)

Słowik Marian (po 1945 r.)

Smolik Przecław (1877 – 1947, Łódź)

Smółkowski Wojciech (*1963; Wyszków)

Sobczyński Janusz (po 1945 r.; Konin)

Sokół Stanisław (1911 – 1968, Gdańsk)

Sokulski Justyn (1872 – 1949; Kraków)

Soliński J. (Lublin)

Solski Tadeusz (1884 – 1966; Wrocław)

Sołtys Wanda (po 1945; Kielce)

Soubise – Bissier Gustaw (1849 – 1937; Warszawa)

Souczek Leszek (po 1945; Kielce)

Sprusiński Stanisław (Lublin)

Staniewicz Leon Sylwester (Gdańsk)

Stefański Kazimierz Walenty (1870-1943; Warszawa)

Stępowski Maksymilian (1867-1946, Warszawa)

StopikowskI Henryk (*1935; Grudziądz)

Strzałkowski Zbigniew (*1933; Lublin)

Sudoł Elżbieta (po 1945 r.; Jaworzno)

Suma Tomasz (*1974; Wrocław)

Szary Marian (po 1945 r.; Katowice)

Szczęsny Krystian (po 1945 r.; Katowice)

Szeles Ada (po 1945 r.; Wałbrzych)

Szeryński Henryk (przed 1939 r.; Warszawa)

Szpakowski Tadeusz (1885 – 1952; Łódź)

Szpilczyński Stanisław (1910 – 1981; Wrocław)

Szteyner Michał (przed 1939 r.; Warszawa)

Szulc – Golska Bożena (1885-1966; Poznań)

Szymański Janusz Mikołaj (1938 – 1998; Warszawa)

Szymański Zbigniew (po 1945 r.; Kaźmierz)

Szyndler Bartłomiej (1938-2011; Będzin, Częstochowa)

Śliwa Izabella (1937-2008; Wodzisław)

Śliwa Stanisław (*1934; Wodzisław)

Śmigielski Władysław (po 1945; Łódź)

Śnieżko Aleksander (1896 – 1975; Wrocław)

Świeżowski Kasper (*1942; Zagórzany)

Tarasiewicz Michał (1871 – 1923; Lwów)

Teodorowicz Antoni (przed 1939; Lwów)

Thugut Stanisław (przed 1939; Warszawa)

Tom Józef (1886 – 1962; Warszawa)

Tomtas Maria (po 1945; Kielce)

Towpik Edward (*1952; Warszawa)

Tyszkiewicz Benedykt Jan (1875-1948; Warszawa)

Tyszkiewicz Róża z Branickich (1881 – 1953, Czerwony Dwór)

Urbaniak Witold (po 1945 r.; Sieradz)

Urbański Andrzej (po 1945 r.; Toruń)

Voisé – Maćkiewicz Irena (1925 – 1975, Toruń)

Wagner Arkadiusz (*1976; Poznań)

Wagner Feliks (1907-1992; Poznań)

Walczyński Stanisław (przed 1939; Warszawa)

Weinberg Jerzy (po 1945; Łódź)

Wellisz Leopold (1882 – 1972; Warszawa)

Wieczorek Dominik (po 1945 r.; Tarnowskie Góry)

Wilczek Jan (przed 1915; Warszawa)

Wilczek Stanisław (1912-1978, Śląsk)

Wilczyński Tadeusz (1908-1976; Kraków)

Wilder Hieronim (1876 – 1941; Warszawa)

Windyk – Wittyg Wiktor (1857 – 1921; Warszawa)

Witak Michał (*1980; Warszawa)

Witke – Jeżewski Dominik (1862 – 1944; Jasieniec)

Włodarczyk Mariusz (*1974; Skierniewice)

Włodarski Andrzej (*1949; Wrocław)

Wnuk Ignacy (po 1945; Kielce)

Wojalski Mirosław Zbigniew (*1937; Łódź)

Wojciechowski Marian Jan (po 1945 r.; Zabrze)

Wojciechowski Stefan (1899 – 1980, Lublin)

Wojtowicz Janina (przed 1939; Warszawa)

Wolnikowski Adam (1915-1990; Grudziądz)

Wolski Tadeusz (1890 – 1959; Warszawa, Łódź)

Wolski Zygmunt (1862 – 1931; Warszawa)

Woś Bożena (po 1945 r.; Ostrów Wielkopolski)

Woś Czesław (1944, Ostrów Wielkopolski)

Woźniewski Zbigniew (1914-1969; Warszawa)

Wójcik Henryk (*1950; Don Mills, Kanada)

Wróblewski Krzysztof (*1946; Zamość)

Wyganowski Jerzy (po 1945 r.; Gliwice)

Wysłouch Bolesław (1856 – 1937; Warszawa)

Zaleski Józef Wincenty (1883 – 1922; Lwów)

Zalewski Ludwik (1878 – 1952; Lublin)

Zarewicz Stanisław (†1930; Lwów)

Zarywski Zbigniew (po 1945 r.; Warszawa)

Zawadzki Wiesław (po 1945 r.; Bielsko – Biała)

Zawisa Norbert (po 1945 r., Łódź)

Zdunek Józef (*1937; Krotoszyn)

Zdzitowiecka – Jasieńska Halina (1892 – 1966; Kraków)

Zieliński Kazimierz (przed 1939; Poznań)

Zielke Kazimierz (*1919; Grudziądz)

Znamirowski Andrzej (1944-2015; Kraków)

Zwolakiewicz Henryk (1903-1984; Lublin)

Zygarłowski Franciszek (1883 – 1954; Poznań)

Żebryk Jadwiga (po 1945 r.; Gdynia)

Żerański Tadeusz Sebastian  (1880-1947; Warszawa)

Żukowski Maciej (po 1945, Śląsk)

Żurowski Tadeusz Roman (1908-1985; Warszawa)

Żynda Bolesław (1904-1989; Poznań)